
DA LI JE MOGUĆE?
One su živi otrov, a svi ih koristimo: Dobro razmislite da li ćete ih uzeti u ruke i očistiti kuću - pažljivo
Ako brišete površine ovim proizvodom, vreme je da izaberete bolje sredstvo
Ono što koristimo za čišćenje kod kuće značajno se razlikuje od onoga što je potrebno prema propisima za ustanove za usluživanje hrane kao što su restorani.
Na internetu se često susrećemo sa sadržajem o čišćenju i održavanju domaćinstava. Uglavnom pogledamo video i naučimo neki novi trik za sređivanje ili trik za čišćenje kupatila. Ali jedan video nas je potpuno oduševio i naveo nas da se zapitamo da li je nešto što smo uvek radili zapravo potpuno pogrešno.
Koji video je u pitanju? Video sa naloga @clarascanning, kompanije za konzerviranje iz Novog Meksika koju vodi kuvar Ona Li. Li na svom nalogu deli resurse o životu na farmi, savete o konzerviranju kod kuće i druge teme fokusirane na održivost.
Li tvrdi da proizvodi poput vlažnih maramica nisu namenjeni za upotrebu na površinama koje dolaze u kontakt sa hranom. Ona ukazuje na obaveštenje na pakovanju maramica koje drži, objašnjavajući: „To čak piše na pakovanju.“
Ipak, nismo skloni da verujemo svemu što vidimo na internetu. I nije kao da direktno seckamo povrće i mešamo sastojke na radnoj površini. Ali ovaj savet nas je zaintrigirao, pa smo odlučili da se konsultujemo sa stručnjakom. Real Simple je kontaktirao Melisu Vakaro, višu specijalistkinju za sigurnost hrane pri Nacionalnoj asocijaciji za zaštitu životne sredine, kako bi nam objasnila situaciju.

Šta stručnjaci kažu o vlažnim maramicama
„Mnogi proizvodi su namenjeni za dezinfekciju, što znači da imaju viši koncentrat hlora (ili drugih hemikalija) nego što bi bilo dozvoljeno na površinama koje dolaze u kontakt sa hranom“, rekla mi je Vakaro. Ako se maramice koriste na površini koja dolazi u kontakt sa hranom, ona kaže da biste tu površinu nakon toga trebalo da obrišete pitkom vodom kako biste uklonili hemijske ostatke.
Vakaro takođe napominje da kompanije prave maramice bez izbeljivača koje se mogu koristiti na tvrdim, neporošnim površinama koje mogu doći u kontakt sa hranom. „Volela bih da mogu biti preciznija, ali svaka vrsta maramica je jedinstvena“, priznaje ona. „Čitanje sastava je zaista ključ.“
Ono što koristimo za čišćenje kod kuće značajno se razlikuje od onoga što je potrebno prema propisima za ustanove za usluživanje hrane kao što su restorani. Zbog toga, Vakaro preporučuje korišćenje proizvoda bez mirisa i uvek slediti uputstva proizvođača za upotrebu i mešanje, kao i za bilo kakvo ispiranje nakon upotrebe. (Kada sam proverila bocu maramica ispod sudopere, etiketa je zaista navodila: „Ispirati igračke i površine koje dolaze u kontakt sa hranom pitkom vodom nakon upotrebe.“)
Šta koristiti za dezinfekciju radnih površina
U Linom videu, ona preporučuje dezinfikovanje radnih površina razblaženim 70% izopropil alkoholom ili 3% hidrogen-peroksidom umesto maramica. Ipak, Vakaro ističe važnu razliku: Redovan domaćinski hidrogen-peroksid ili izopropil alkohol mogu još uvek sadržati dodatke koji nisu bezbedni za hranu.
„Iako se i izopropil alkohol i hidrogen-peroksid mogu koristiti na površinama koje dolaze u kontakt sa hranom u restoranima, od presudne je važnosti koristiti samo verzije tih proizvoda koje su namenjene za upotrebu u kontaktu sa hranom—i osigurati da su pravilno razblaženi i temeljno isprani pre nego što bilo koja hrana dođe u kontakt sa površinom“, kaže ona. „Uvek se konsultujte sa lokalnim propisima i sledite odgovarajuće procedure za sanitaciju.“
Razblaživanje izopropil alkohola u bočici za prskanje takođe nije loša ideja, pa ubuduće možete da držite jednu od tih bočica ispod sudopere.
Bonus video:
(Espreso / Najžena/ Prenela:M.S.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!